10 prostych kroków do szczęścia, zdrowia i równowagi

10 prostych kroków do szczęścia, zdrowia i równowagi

2

Co sprzyja zdrowiu

 

Dlaczego ktoś miałby zadbać o nasze zdrowie lepiej od nas, skoro sami o nie nie dbamy? Oczekujemy od naszego ciała, że będzie sprawne przez całe życie, ale zaciągamy u niego kredyt dzień w dzień i nic w nie nie inwestujemy. Jeśli cały czas tylko czerpiemy, a nie poświęcamy czasu na długofalowe inwestycje w zdrowie, to nie trzeba mieć doktoratu z matematyki, by przewidzieć, iż chwila prawdy o ujemnym stanie naszego zdrowia jest nieunikniona, a może nawet bliska.

 

 

Oto 10 prostych kroków do szczęścia, zdrowia i równowagi:

 

1. ODKWASZAJ ORGANIZM, UNIKNIESZ CHORÓB

Alergia, cukrzyca, grzybica, choroby nowotworowe, otyłość i wiele innych nieprzyjemnych schorzeń swobodnie rozwija się w zakwaszonym organizmie. Prawidłowe pH zachowasz, spożywając dużo ekologicznych czyli pozbawionych zbędnej chemii produktów.

 

2. ZAMIAST TYLO JEŚĆ, DOSTARCZAJ POŻYWIENIE

Jeżeli źle się odżywiamy, jeżeli brakuje nam nawet jednego niezbędnego składnika w tym co zjadamy – jemy nawet więcej niż do syta, najadamy się „na zapas“. Nie sprzyja to naszemu zdrowiu jeśli jemy niedbale, na stojąco, w pośpiechu, ze styropianowych opakowań, plastikowych butelek, oglądając telewizję, odrywając wzrok od jedzenia, w dużym stresie. Nie mam czasu na „zabawę w zdrowe jedzenie“, do momentu gdy choroba zmusi nas do tego. Warto wiedzieć, jakie witaminy i składniki odżywcze są nam potrzebne o danej porze roku, aby zaspokoić potrzeby organizmu w zakresie regeneracji, rozwoju czy utrzymania sprawności fizycznej. Warto zamienić żywność typu fastfood na żywność ekologiczną.

 

3. RÓB PRZEGLĄDY, UNIKAJ NIESPODZIANEK

Nie musimy narzucać sobie stresujących dat, ale warto choć raz na rok sprawdzić w jakim stanie jest nasze zdrowie. Pakiet takich badań nie musi być bardzo obszerny, nie musi być także kosztowny, ale powinien być przemyślany przez lekarza lub innego doradcę Twojego zdrowia. Należy to potraktować jako niezbędną inwestycję w swoje zdrowie.

 

4. GŁODUJ I OCZYSZCZAJ SIĘ

Jest szereg badań oceniających korzyści z głodówki jedno- czy dwudniowej. Udowodniono korzystny wpływ jednodniowej głodówki na pobudzenie produkcji białych krwinek w szpiku kostnym. Typowa głodówka powinna być dobrze przygotowana ze specjalistą natomiast okresowe posty obecne we wszystkich kulturach, powinny być wykorzystane przez nas na oczyszczenie organizmu.

 

5. AKTYWUJ SWOJE CIAŁO

Ruch to jeden z najważniejszych sposobów na posprzątanie i usunięcie zanieczyszczeń z każdego zakamarka naszego ciała. Dodatkową zaletą ruchu i aktywności fizycznej jest dotlenienie organizmu. Bez prawidłowego natlenienia organizmu, zapewnienia rytmicznego, świadomego i głębokiego oddechu, nasze ciało jest zestresowane, ospałe i brakuje nam koncentracji. A to z kolei zniechęca nas do jakiejkolwiek czynności ruchowej. Potrzebna jest więc „męska decyzja“ o świadomym zrobieniu pierwszego kroku.

 

6. REGENERUJ SIĘ SNEM I ODPOCZYNKIEM

Oprócz snu i oddychania, warto także znaleźć swoją ulubioną formę relaksu. Dla jednych będzie to dobra książka przed snem, dla innych koncert lub spotkanie z przyjaciółmi. Organizmu nie da oszukać, a dbałość o nasz stan zdrowia nie kończy się na żywieniu i uprawianiu sportu.

 

7. EDUKUJ SIĘ I KUPUJ ŚWIADOMIE

Zadbajmy o to, by na liście zakupowej nie zabrakło zdrowych produktów warzywnych i owocowych ze sprawdzonych, certyfikowanych źródeł oraz środków pielęgnacyjnych i piorących pozbawionych szkodliwych składników. Dla ułatwienia – nie stosuj i nie spożywaj substancji, których nazwy nie jesteś w stanie wypowiedzieć lub jej nie znasz.

 

8. KUPUJ MNIEJ I WOLNIEJ

Umiarkowanie w zakupach, stosowanie zasady „mniej znaczy więcej“ oraz rozsądne wydawanie zarobionych pieniędzy przyczyni się do wydłużenia życia i polepszenia stanu zdrowia w holistycznym ujęciu człowieka. Bezzasadny wyda się argument, że nie stać nas na zdrową żywność, gdyż wyzwalając się z presji zakupów, odnajdziemy całkiem spore zasoby, które lepiej poświęcić na długofalową inwestycję w nasze zdrowie, szczęście i urodę. Inwestycja w zdrowie to jedyna, którą można postawić na równi z inwestowaniem w edukację własnego dziecka.

 

9. PODSŁUCHUJ NATURĘ

Naszym sprzymierzeńcem w wyborze produktów jest NATURA, która nie oszuka i nie skłamie, więc warto poszukiwać tego, co da się sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa składu oraz pochodzenia. Warto docenić producentów, którzy swoje budżety przeznaczyli na stworzenie zdrowych receptur, badania i certyfikację, a także na ekologiczne opakowania, zamiast na krzykliwe komunikaty reklamowe. Polegajmy na tym, co podpowiada nam zdrowy rozsądek i co podpowiada nam wrodzona intuicja.

 

10. ŻYJ UWAŻNIE

Najlepszym sposobem na zdrowie jest Twój własny pomysł na siebie. Udoskonalaj go czerpiąc inspiracje z wiarygodnych źródeł i małymi krokami wdrażaj w życie swoje, a potem rodziny. Podstawową rutyną może być codzienne picie szklanki letniej wody z cytryną przed śniadaniem lub 10-minutowa gimnastyka

poranna przy otwartym oknie, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Te małe kroczki otworzą nam oczy na radość, jaką zapewnia nam duma z samych siebie, iż robimy coś, co poprawia nam stan zdrowia. Kilkuminutowe afirmacje życia zaraz po przebudzeniu mogą nam zapewnić dobry nastrój, lepsze decyzje, cieplejsze relacje, motywację do zakupu zdrowszej żywności czy rezygnację ze znacznej porcji niszczycielskich używek.