Czystość z roślin

Laboratorium Alvend, producent marki Etamine du Lys, mieści się w dolinie Loary na zachodzie Francji. Ten region, ze względu na klimat, wielowiekową tradycję i wiedzę mieszkańców, specjalizuje się w uprawach ponad 100 roślin leczniczych.

Janine Gabory od najmłodszych lat pasjonowała się fenomenem mocy roślin. W 1985 roku założyła firmę specjalizującą się w produkcji i sprzedaży naturalnych kosmetyków i środków czystości, bazujących na lokalnych surowcach naturalnych.

10 lat później, kiedy pojawiły się doniesienia o szkodliwości detergentów petrochemicznych dla zdrowia i środowiska, dołączył do niej syn, Samuel Gabory, który stworzył Laboratorium Alvend. W ciągu kolejnej dekady stało się ono jednym z wiodących laboratoriów francuskich specjalizujących się w “zielonej chemii”. W 2005 roku powstaje Comptoir des Lys, firma, która łączy działania badawcze, produkcję i dystrybucję marek całej grupy Alvend, obecnej już na całym świecie. Produkty Etamine du Lys są obecnie z sukcesem sprzedawane zarówno w Europie, jak i na bardzo wymagających rynkach azjatyckich, np. w Korei Południowej.

Etamine du Lys jest produkowane w Somloire, małej miejscowości “pośród niczego”, otoczonej organicznymi polami uprawnymi, które przez większość roku zachwycają zmieniającymi się kolorami i zapachami.

Tam właśnie powstaje największy na rynku eko asortyment Etamine du Lys, skoncentrowanych i niezwykle skutecznych roślinnych detergentów. Łączą one najlepsze cechy poszczególnych roślin, np. bazę cukrową z buraka, zbożową z pszenicy, tłuszczową z kokosa, po to, by do czysta myć, czyścić, prać i zmywać. Etamine du Lys wyróżnia się swoją bazą myjącą, gdzie stosuje się aż pięć różnych grup składników, podczas, gdy zazwyczaj wykorzystywane są jeden lub dwa. EDL wprowadza do produkcji rozwiązania w trosce o dobro planety. Na przykład kontrowersyjny olej palmowy zastępuje przetworzonymi łodygami zbóż, które dotąd po żniwach były po prostu wyrzucane.

Etamine du Lys wybiera do produkcji rośliny znane ze swoich dobroczynnych właściwości dla skóry, np. nagietek, rumianek, owies czy pszenicę. Roślinna baza czyszcząca EDL jest doskonale tolerowana przez skórę nawet osób wrażliwych i dotkniętych alergiami.

Firma starannie dobiera najwyższej jakości składniki i surowce do produkcji, korzystając z własnych certyfikowanych upraw (ma swoją farmę eksperymentalną nieopodal domu rodzinnego Gaborych) lub współpracując bezpośrednio z lokalnymi producentami. Każdy surowiec jest poddawany restrykcyjnym testom i kontroli jakości we własnym laboratorium w Somloire lub w innych niezależnych laboratoriach, często przechodząc podwójne testy dla najwyższego bezpieczeństwa i jakości produktów. Regularnie przeprowadza się także testy skuteczności i wydajności oraz testy dermatologiczne, tolerancji skórnej i biodegradowalności produktów.

W produktach Etamine du Lys nigdy nie znajdą się składniki sklasyfikowane jako kancerogenne, petrochemiczne, syntetyczne barwniki i zapachy, EDTA, optyczne wybielacze i rozjaśniacze, GMO, formaldehydy, borany czy PCV. Produkcja odbywa się według najwyższych standardów określanych przez GMP i normę ISO22716, a fabryka jest regularnie monitorowana i kontrolowana przez inspektorów organizacji certyfikującej ECOCERT. Większość produktów Etamine du Lys szczyci się certyfikatem Ecocert Ecodetergent, najbardziej restrykcyjnym certyfikatem dla detergentów ekologicznych.

 

Autorka tekstu: Monika Zarzycka